top of page

Sağlıklı Ahşaplar

Doğa Yaşamından insan sanatına...

Lamine parke

Lamine parke, genellikle iki ya da üç katman olarak üretilen parke çeşididir. Lamine parkedeki “lamine” kelimesi yapıştırma anlamındadır ve birbirine yapışan katmanlardan oluşmuş bir malzemeyi ifade eder. Alt katmanlarda genellikle düşük değerdeki herhangi bir ağaç ya da kontrplak kullanılmaktadır. Bu tabakada en yaygın kullanılan ağaç türü İngilizce’de rubberwood olarak adlandırılan botanik ismi ise hevea brasiliensis olan ağaçtır. Üst katmanda ise ağacın bizzat kendisi bulunur. Lamine parkenin masif parkeden pahalı olmasının nedeni ise üretiye olan maliyeti masif parkeye oranla çok daha yüksek bir üretim teknolojisi kullanılması ve cilalı, boyalı, eskitilmiş vb. seçeneklerle satışa sunulmasıdır. Masif parkede bu tür üst yüzey işlemleri ve malzemeleri dışarıdan temin edilir ve uygulanır. Tüm tabakaları masif ahşapdan oluştuğu için %100 doğal ve %100 ahşap diyebiliriz. Laminat parkeden de pahalı olmasının sebeplerinden biride budur. Ancak laminat parkeye göre daha sağlıklı diyebiliriz. fiyatını etkileyen en önemli 2 etkeni; parça yani strip sayısı ve ağacın doğada bulunulurluk düzeyidir. tek parçalı (1 strip ya da plank diye tabir edilen) lamine parkelerin çok parçalılardan (2, yada 3) daha pahalı olmasının sebebi elde edilebilirliğinin daha zor olmasıdır.

Olgun Kadın
STP3.jpg

Marküteri parke

Marküteri parke, farklı renklerdeki ağaçların doğal renkleri korunarak, ahşap kaplamaları kesip iç içe geçirmek suretiyle döşenen bir yer kaplaması türüdür. Hatta bu sanata, oymacılık denilmesi daha doğrudur. Özenle yapılması gereken bir sanat türüdür denilebilir alanında uzmanlaşmış tecrübeli ustalarımız atölyemizde özenle üretim yapmaktadır 

Masif Parke

Masif parke, ahşabın işlenerek yer döşemesine dönüştürülmesi sonucu elde edilmiş parke türüdür. Önceleri sadece küçük boyutları ile bildiğimiz masif parke gelişen teknoloji ile daha geniş ebatlarda üretilebilmektedir. Ahşabın sıcaklığını, şıklığını yansıtmada en iyi seçimdir. Tercihlerimiz arasında en öncelikli ürünlerdir

Lüks Çadır
Güverte üzerinde duran

Deck 

havuz kenarı , bahçe , teras , banyo içi, , küvet , yürüme yolları , villaların dış cephelerine , kısacası ıslak zemin ve mekanlara döşenen dış şartlara dayanıklı ağaç lardan yada dış şartlara dayanıklı hale getirilmek için işlem görmüş ağaç malzemeler kullanılır..

Eğzotik ağaçlardan , teak , iroko , ipe , cumaru , owenkol , tali , doussie gibi Afrika Brezilya ve Doğu Asya dan ithal edilen ağaç türleri kullanılacagı gibi , Emprenye edilmiş larex ve çam yada thermowood ( ısıl işlem ) görmüş , meşe , kestane , larex, sarı çam ,ladin , iroko gibi ağaç malzemeler rahatlıkla kullanılır ve önerilir.

bottom of page